Fusion 360, narzędzie CAM, które pomoże Twojej firmie

Fusion 360 – narzędzie CAM

W działaniu większości firm zajmujących się obróbką mechaniczną przychodzi moment, w którym ręczne tworzenie programów na obrabiarki sterowane numerycznie: zajmuje zbyt dużo czasu, nadmiernie obciąża operatora lub jest po prostu niemożliwe ze względu na skomplikowane kształty. W takim przypadku z pomocą przychodzi rozwiązanie firmy Autodesk. Fusion 360 jest narzędziem, które w swej funkcjonalności pozwala nie tylko na wygenerowanie programu na maszynę CNC, ale również na modyfikację modeli 3D, wykonanie dokumentacji 2D na podstawie modelu, stworzenie wizualizacji czy symulacji metodą elementów skończonych.

Pozostając w temacie obróbki, pierwszym etapem pracy związanym z jej przygotowaniem jest wczytanie modelu dostarczonego od zleceniodawcy i tu niewątpliwym plusem z zastosowania Fusion 360 jest fakt, że pozwala on na wczytanie ponad 30 różnych formatów plików CAD. Link do listy wspieranych formatów poniżej:

Kolejną ważną funkcją dla początkujących użytkowników jest możliwość stworzenia biblioteki posiadanych narzędzi. Dobrą praktyką jest na samym początku zainwestować czas w przygotowanie bibliotek, aby później bezproblemowo już tylko wybierać narzędzia z listy. Mamy możliwość stworzenia tylu bibliotek ile potrzebujemy, oddzielne na każdą maszynę, oddzielne w zależności od typu narzędzia czy też oddzielne w zależności od materiału, do którego jest przeznaczone narzędzie. Tak, biblioteka oprócz geometrii przechowuje również dane związane z parametrami obróbki, które możemy wpisywać bezpośrednio z katalogu.

Warto również zwrócić uwagę na to, że na stronie Autodesk znajdziemy biblioteki znanych producentów narzędzi gotowe do zaimportowania we Fusion 360. Poniżej link:

Przejdźmy teraz do maszyn, jakie można obsłużyć za pomocą tego narzędzia. Jeżeli chodzi o frezarki i centra obróbcze to znajdziemy tu strategie pozwalające na wygenerowanie ścieżek od 2 do 5 osi. W przypadku tokarek, oprócz standardowych 2 osi możemy również generować ścieżki na narzędzia napędzane oraz obsługiwać przeciwwrzeciono. Fusion 360 posiada również strategie dla cięcia wodą/laserem/plazmą oraz pomiarów sondą dotykową. Warto również zaznaczyć, że oprócz obróbki ubytkowej dostępne są opcje druku 3D.

Wszystkie wygenerowane ścieżki można zasymulować w celu sprawdzenia poprawności ich przebiegu oraz wykrycia ewentualnych kolizji narzędzia/oprawki z materiałem/uchwytem. Na tym etapie dostępne są również statystki np. czasów obróbki. Po wspomnianej weryfikacji, gdy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami, a ścieżki są zoptymalizowane, można przejść do kolejnego kroku, czyli do wygenerowania pliku na maszynę. W procesie tworzenia pliku z programem „pośredniczy” postprocesor. Odpowiada on za składnię programu, który otrzymamy. Wykorzystanie odpowiedniego postprocesora jest konieczne, ponieważ różne modele sterowania oczekują różnej składni programu. Ponadto treść kodu jest również uzależniona od wyposażenia maszyny, czyli im więcej funkcji ma dany wariant obrabiarki, tym oczywiście więcej kodów w programie obsługuje sterowanie.

Firma Autodesk dostarcza wraz z Fusion 360 domyślne postprocesory, jednak należy pamiętać, że niejednokrotnie wymagają one dostosowania pod daną maszynę (pod konkretne sterowanie oraz wyposażenie) gdyż ze względu na ogromną liczbę konfiguracji maszyn dostępnych na rynku nie jest możliwe stworzenie postprocesora „z góry” na każdy model maszyny każdego producenta. Tutaj z pomocą przychodzi autoryzowany Platynowy Partner Autodesk, czyli Man and Machine Software, oferując usługę dostosowania

Podsumowując: Fusion 360 jest wszechstronnym narzędziem o rozbudowanym środowisku CAM. Prostota obsługi oraz możliwość tworzenia bibliotek i szablonów może znacznie przyczynić się do oszczędności czasu, a co za tym idzie do rozwoju firmy. Jakie funkcje oferuje to oprogramowanie można zobaczyć pod linkiem poniżej, pobierając darmową 30 dniową wersję testową.




Łukasz Badowski
Inżynier aplikacji MCAD


Uczestniczenie w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych metod pracy w Autodesk Fusion 360, zajrzyj na nasz kanał YouTube! W przypadku chęci skontaktowania się z nami, wypełnij formularz poniżej 🙂


Odwiedź nas też w innych miejscach!🙂

Previous

Wyszukiwanie obiektów projektu Revit według numeru identyfikacyjnego

Funkcja „Wykończenie” w Autodesk Inventor 2024

Next

Click here to view all of our blog posts