Dynamo Studio – co musisz wiedzieć

Do czego Ci się przyda obsługa Dynamo Studio?

Modelowanie parametryczne zyskuje coraz większą popularność. Zwłaszcza pośród architektów, choć jego możliwości mają szerokie zastosowanie. Od projektantów biżuterii i mebli, po zaawansowane konstrukcje. To i tak nie wyczerpuje tych obszarów. Pozostając jednak na orbicie projektowej, przygodę z modelowaniem parametrycznym rozpoczyna się od wyboru programu. I tu na uwagę zasługuje kilka z nich, które różnią się między sobą masą parametrów. Dzisiaj na pierwszy plan wysunie się Dynamo Studio, które jest pluginem Revita, który rozszerza jego funkcjonalność.

CZYM JEST DYNAMO STUDIO

Dynamo Studio jest wizualnym środowiskiem programistycznym, które umożliwia projektantom eksplorację parametrycznych projektów koncepcyjnych. Rozszerza funkcjonalność Revita. Działa w oparciu o Visual Programming, czyli o język programowania, który jednak nie wymaga zaawanasowanych tworzenia kodów. Obecnie wiele biur stosuje Dynamo Studio do wprowadzenia innowacyjności w swoje standardy oraz przy maksymalizacji automatyzacji zadań tj. zestawienie stolarki lub automatyczne nazywanie eksportowanie arkuszy. Ale to nie wszystko. Przy jego użyciu jesteś w stanie dokonać analizy prawidłowego nasłonecznienia, analizy działki. Sky is the limit. Dynamo również generuje pośród projektantów nową role, a mianowicie „programista” Dynamo, który w biurze odpowiedzialny jest za tworzenie skryptów.

SKTYPTY DYNAMO

Czy są skrypty? Skrypty są zbiorem reguł, zasad i zależności na podstawie których m.in.:

  • Automatyzujesz
  • Tworzysz geometrię (a nie modelujesz bryłowo)
  • automatyzujesz najczęściej powtarzane czynności w projekcie
  • Przetwarzasz, edytujesz dane BIM
  • Tworzysz symulację i analizę modelu pod kątem problemów, nie tylko tych projektowych
  • Tworzysz dokumentację

DYNAMO STUDIO: WYMAGANIA SYSTEMOWE

Zanim zaczniesz pracę z tym narzędziem dokładnie sprawdź jakie wymagania powinien spełniać Twój sprzęt, żebyś nie zniechęcił się długim trawieniem wprowadzanych przez siebie danych – wymagania sprzętowe.

PODSUMOWANIE

Warto się zauważyć, że parametric design, jest pewnego rodzaju modą. Która nie minie, zwłaszcza przy obecnym rozwoju technologii cyfrowej. Modelowanie parametryczne idealnie współgra z projektami BIM. Dodam do tego jeszcze możliwość projektowania w VR, które prace projektanta przeobraża w niesłychanie ciekawą i satysfakcjonującą przygodę. Która umożliwia wyjście nie tylko zza biurka ale poza schematy. A o to w tym wszystkich chodzi.

Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka

Uczestnictwo w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych metod pracy w BIM, zajrzyj na nasz kanał YouTube! W przypadku chęci skontaktowania się z nami, wypełnij formularz poniżej 🙂

Previous

Shared views – udostępnianie widoków z projektów Autodesk Revit

Resetowanie interfejsu użytkownika w Autodesk Inventor

Next

Click here to view all of our blog posts