Narzędzie chmurowe dla kosztorysantów – Autodesk Takeoff

Wykonywanie przedmiarów i generowanie zestawień z modeli
w rozwiązaniu Autodesk Takeoff

Tradycyjnie wykonywane przedmiary odbywają się w oddzielnych aplikacjach, a następnie są łączone ręcznie. Generuje to chaotyczny i uciążliwy proces, który zajmuje dużo czasu. Przez to szeroko otwierają się drzwi, wpuszczając dużą ilość błędów. Dlatego stworzony został system oparty na chmurze umożliwiający automatyzację szacowania kosztów, łatwiejszą i bardziej precyzyjną wycenę materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji i wiele innych na jednej platformie – Autodesk Takeoff. Tworzy ona jedno źródło informacji, sprzyja współpracy i pozwala zespołom pracować wydajniej, dzięki pracy z najbardziej aktualnymi dokumentami i informacjami. Gromadzi i synchronizuje dane projektowe. Jedno narzędzie umożliwia kosztorysantom wykonywanie dokładniejszych szacowań na bazie przedmiarów 2D (zliczanie ilości, długości oraz powierzchni) i 3D (odczytywanie ilości, długości, powierzchni, objętości, ciężaru) w bardziej przejrzystym otoczeniu opartym na współpracy. 

Autodesfk Takeoff jest częścią rozwiązania chmurowego Autodesk Construction Cloud, które integruje przepływy pracy, zespoły i dane w całym procesie budowy i cyklu życia projektu. Każdy zakup usługi Autodesk Takeoff jest objęty licencją programu Autodesk Docs.

Ten oparty na chmurze system zarządzania dokumentami, umożliwia użytkownikom natychmiastowy dostęp do potrzebnych informacji, bez względu na to, gdzie się znajdują (w biurze, w podróży lub w miejscu pracy). Kosztorysanci uzyskują dostęp w czasie rzeczywistym do najbardziej aktualnych informacji, ponieważ informacje są przechowywane w „centralnej bazie danych”. Ma to wpływ na poprawę pracy zespołowej, zmniejsza liczbę przeróbek i pozwala na bardziej konkurencyjne oferty.

Zwiększenie przejrzystości i współpracy miedzy Interesariuszami projektu

Przedmiary oparte na chmurze usprawniają proces szacowania, umożliwiając zespołom operowanie danymi, eliminując niedopatrzenia i rozwiązania, które mogłyby generować duże i niepotrzebne koszty w trakcie realizacji. Zwiększenie przeźroczystości pozwala obniżyć koszty w trakcie trwania projektu w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Do tego łatwość zarządzania ilościami i kosztami pozwala również kosztorysantom na prowadzenie bardziej treściwych i znaczących rozmów z Inwestorem na temat budżetu projektu, ponieważ łatwiej jest śledzić koszty konkretnych zmian w projekcie. Wyeliminowane jest również uciążliwe udostępnianie danych, potrzebnych do obliczeń.

Kluczowe cechy Autodesk Takeoff:

  1. Scentralizowane zarządzanie dokumentami – możesz rozpowszechniać, udostępniać i organizować wszystkie pliki projektu na jednej, wspólnej platformie do zarządzania dokumentami w chmurze. Upewnij się tylko, że dostęp do tych dokumentów, mają wszyscy potrzebni projektanci, odpowiedzialni za realizacji zadań projektu. Wówczas wyeliminowana możliwość przeoczenia ważnych informacji.
  2. Unikaj powtarzalnych procesów – aktualizuj wszystko, co możesz. Używaj niestandardowych formuł do generowania złożonych obliczeń. Taka automatyzacja pozwoli Ci również lepiej doprecyzowywać oferty.
  3. Uprość zarządzanie danymi – uprawnienia oparte na użytkownikach, aby zapewnić właściwym osobom dostęp do właściwych danych i informacji.
  4. Szybkość i dokładność – uzyskanie dostępu do danych w każdym momencie oszczędza czas i umożliwia lepsze zwizualizowanie sobie zakresu projektu. Narzędzie to pozwala również w szybkim tempie stworzyć zestawienia, co ułatwia utrzymanie dokładnego budżetu oraz dynamiczne szacowanie kosztów w przypadku tworzenia alternatywnych rozwiązań w projekcie.
  5. Poprawa współpracy – prawidłowo podzielenie danych, umożliwia prace wielu kosztorysantom na tym samym projekcie. Dzięki aplikacji raporty, ilości materiałów i inne dane pozostają aktualne, do których jest stały dostęp.
  6. Łączenie przedmiarów 2D i 3D – część elementów wygodniej zliczać z płaskiej dokumentacji, inne z modelu. Platforma łączy wszystkie kalkulacje w jednym miejscu.

Podsumowując, rozwiązanie Autodesk Takeoff wspiera pracę kosztorysantów, ale też ułatwia pracę i komunikację każdej ze stron procesu projektowego (każda branża może korzystać z tego rozwiązania).

Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie chmurowe z kolekcji Autodesk Construction Cloud, możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej na 30 dni, aby zapoznać się z ich możliwościami i różnicami.

Inżynier aplikacji BIM
Joanna Grafka

Uczestniczenie w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych metod pracy z BIM, zajrzyj na nasz kanał YouTube! W przypadku chęci skontaktowania się z nami, czy wyboru szkolenia dopasowanego do Twoich potrzeb, kliknij poniżej 🙂


Odwiedź nas też w innych miejscach! 🙂

Previous

Case Study – Aluprof

MuM PDM Suite

Next

Click here to view all of our blog posts