Projekt techniczny barierki wykonany Autodesk Revit wraz z modelem analitycznym

Projekt techniczny barierki wykonany Autodesk Revit wraz z modelem analitycznym

W dzisiejszym odcinku mojego bloga pokażę przykład zastosowania programu Autodesk Revit do dość nietypowego zadania, a mianowicie Revit zostanie użyty jako narzędzie do zamodelowania detalu budowlanego – barierki.

Projekt zakłada wykonanie rysunków wykonawczych barierki ze szkła klejonego i profili stalowych, wraz z zestawieniami materiału i wszystkich części oraz docelowo policzenie konstrukcji pod kątem wytrzymałościowym.

Wprawdzie narzędziem do projektowania mechanicznego dla producentów jest zdecydowanie program Autodesk Inventor Professional, za jego pomocą stworzyć można modele produkcyjne konstrukcji o dowolnym stopniu złożoności i ma możliwość eksportu modelu analitycznego do Robot Professional Analysis, to w naszej sytuacji założeniem jest, że użytkownik posiada tylko kolekcję AEC i za pomocą narzędzi z kolekcji AEC musi poradzić sobie z tym zadaniem.
Na filmie pokazuję dokładnie, jak za pomocą programu Autodesk Revit można wykonać dość dokładny model 3D, uzupełniony o informację 2D w celu uzyskania dokumentacji.

Niektóre obiekty (kotwa, wkręt) na filmie nie zostały umieszczone jako zamodelowane w 3D, ale jako tzw. Komponenty szczegółu. W sytuacji potrzeby modelowania wielu takich projektów można byłoby pokusić się o zamodelowanie także tego rodzaju komponentów. Poniżej modele parametrycznej kotwy i śruby, jakie zostały ostatecznie umieszczone w tym projekcie i są widoczne na arkuszach dokumentacji i w zestawieniach.

Dzięku użyciu typowych obiektów konstrukcyjnych, jak ściana nośna, słup i rama konstrukcyjna, projekt pozwala automatycznie uzyskać gotowy model analityczny (pręty i powierzchnie wymagały jedynie niewielkiej korekty), który można bezpośrednio przenieść do środowiska Autodesk Robot Structural Analysis w celu sprawdzenia całej konstrukcji i poszczególnych profili.

Ostatecznie uzyskuję arkusz z widokami, arkusz z detalami oraz arkusz z różnymi zestawieniami.

Kto zechciałby podejrzeć dokładniej poniższe arkusze,  może pobrać załączony plik PDF —> Projekt barierki w Autodesk Revit – arkusze

 

 

Senior App Eng AEC
Anna Nowak

 

Uczestnictwo w szkoleniach jest doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji co niesie ze sobą szereg korzyści istotnych zarówno dla firmy jak i jej pracownika, dlatego zajrzyj już teraz do naszej oferty szkoleniowej i wybierz coś dla siebie!

Previous

Cloud Models for Revit

Rabat 20% na zakup wybranych produktów Autodesk!

Next

Click here to view all of our blog posts