Fusion 360 i testowa funkcjonalność w Menadżerze Rozszerzeń dotycząca druku 3D

Fusion 360  i Druk 3D

Fusion 360 jest w ostatnim czasie dość mocno rozwijanym programem przez Autodesk. Na przełomie kilku zeszłych miesięcy pojawiło się sporo udoskonaleń. Użytkownicy doceniają w nim uniwersalność oraz niski koszt zakupu licencji, szczególnie na start własnej działalności. 

Choć w starciu z bardziej rozbudowanym Inventor’em, w kwestii projektowania i obsługi skomplikowanych modeli, nie może się równać, to jest bardzo dobrą propozycją jako program do przygotowania detali do druku 3D. 

Szczególnie idzie to w parze z rozszerzeniem Additive Build, o którym można obejrzeć przygotowany przeze mnie Webinar (patrz tutaj) oraz jeszcze darmowym dodatkiem Additive Simulation. 

Jest on darmowy, ponieważ nadal znajduje się w trybie wprowadzania udoskonaleń i nie posiada jeszcze wszystkich możliwości. 

Należy wziąć pod uwagę fakt posiadania wykupionego dostępu do rozszerzenia wspomnianego wcześniej Additive Build, ponieważ symulacje można wykonywać jedynie dla detali drukowanych przy użyciu proszków metalicznych. W podstawowej wersji Fusion 360 można natomiast przygotowywać detale dla druku w tworzywach sztucznych. 

Dodatek do przeprowadzania symulacji włączamy w Menadżerze rozszerzeń: 

Jak widać na powyższej ilustracji, jest to tryb „Preview Functionality”. Umożliwia on m.in. przewidywanie odkształceń detalu oraz błędów wydruku. Uzyskane wyniki mogą zostać użyte do automatycznej edycji geometrii, w celu uniknięcia nieprawidłowych wydruków. 

Sam dodatek nawiązuje do o wiele bardziej rozbudowanego oprogramowania do druku 3D o nazwie Netfabb Ultimate. 

Piotr Wiórkiewicz – Inżynier Aplikacji CAD

Previous

Wyjątkowy Autodesk Revit

ZAPIS WEBINARU – „Czy da się prawidłowo wyznaczyć kompetencje BIM Koordynatora?”

Next

Click here to view all of our blog posts